Нафтовий прасйкеп коштує Росії $172 млн на день, – аналітики
Обмеження цін на нафту коштує Росії $172 млн на день, пише Bloomberg із посиланням на фінських аналітиків CREA.
Втрачені доходи зростуть до 280 мільйонів доларів на день, коли ліміт буде розширено на продукти нафтопереробки з 5 лютого, йдеться у звіті Гельсінського центру досліджень енергетики та чистого повітря. Дослідження надає додаткові докази того, як обмеження, введені країнами Великої семи, і пов’язані з цим санкції Європейського Союзу вдаряють по Москві. Основна російська нафта вже продається вдвічі девше, ніж за міжнародними цінами.
"Заборона ЄС на нафту та обмеження цін на нафту нарешті почали діяти, і вплив настільки ж значний, як і очікувалося", – сказав провідний аналітик аналітик CREA Лаурі Міллівірта.
Центр досліджень вважає, що встановлення жорсткішого прайскепу на рівні 25-35 доларів за барель замість нинішніх $60 ще більше "закрутить гайки" Москві. Така вартість все рівно перевищуватиме витрати Росії на виробництво і транспортування, але скоротить доходи від експорту ще на 100 млн євро на день.
Нагадаємо, з 5 грудня приведено в дію прайскеп, за яким один барель російської нафти має торгуватися не дорожче від $60, а також заборонено морське транспортування сирої нафти. Обмеження максимальної ціни діє і для нафтопродуктів та оливи. Прайскеп ухвалили країни Євросоюзу, G7 і Австралія.
У разі спроби продажу нафти з Росії за вищою ціною буде заборонено повʼязане з доставкою надання технічної допомоги, брокерських послуг та фінансових операцій. Граничну ціну переглядатимуть, аби утримувати її на меншому хоча б на 5% від середньоринкової вартості рівні.
Президент Володимир Зеленський називав пропозицію Польщі і Балтії встановити обмеження ціни в $30 більш слушною пропозицією. Після затвердження 60 доларів він зазначив, що серйозним рішення встановити таку межу не назвеш.
Середня ціна основної російської марки нафти Urals в січні-листопаді цього року складала понад $78.
У січні ціна на російську нафту Urals упала до 37,80 доларів за барель, що значно нижче від ліміту в 60 доларів за барель, встановленого G-7.