Чому Росія боїться використовувати в Україні свої надсучасні Су-57

Росія використовує у війні з Україною свої найсучасніші винищувачі п'ятого покоління Су-57, проте їхні бойові вильоти швидше за все відбуваються лише в російському повітряному просторі, заявила британська розвідка.
Це може пояснюватися тим, що російські військові бояться скомпрометувати секретні технології. Таке могло б статися, якщо ЗСУ вдасться збити винищувач.
Розповідаємо, що відомо про винищувач Су-57.
- Бої за Великий Потьомкінський острів. Що це означає для звільнення Херсонщини?
- Leopard від Польщі та Німеччини, Challenger від Британії. Які шанси України отримати ці танки?
За даними британської розвідки, Су-57, напевно, використовується на війні вже пів року. Це найсучасніший у Росії надзвуковий бойовий реактивний літак п'ятого покоління, що включає технології малопомітності та передову авіоніку. Його розробляє Дослідно-конструкторське бюро Сухого.
Розмови про розробку такого сучасного озброєння російського виробництва розпочалися ще на початку нульових років, але перший політ Су-57 відбувся лише у січні 2010 року у Комсомольську-на-Амурі.
У грудні 2017-го винищувач здійснив політ із новими двигунами, а наприкінці січня 2018-го стало відомо, що винищувач почав здійснювати вильоти з озброєнням.
Винищувач призначений для знищення всіх видів повітряних цілей у далеких і ближніх боях, враження наземних, надводних цілей з подоланням систем ППО супротивника та моніторингу повітряного простору на великій відстані від місця базування, повідомляв "Интерфакс".
Глава міноборони Росії Сергій Шойгу розповідав у 2018 році, що найновіші винищувачі Су-57 пройшли програму випробувань у Сирії. За кілька місяців Шойгу уточнив, що випробування проходили в лютому і що під час них з літаків було проведено практичні пуски перспективних крилатих ракет.
Через рік президент Володимир Путін заявляв, що вже найближчим часом укладуть контракт на комплексне постачання 76 винищувачів Су-57. За його словами, до 2028 року потрібно повністю переозброїти ними три авіаційні полки повітряно-космічних сил.
Скільки таких винищувачів, які зараз є в Росії, невідомо. Британська розвідка публікує супутникові знімки з п'ятьма Су-57 на авіабазі Ахтюбінськ - ці літаки, найімовірніше, брали участь в операціях проти України, вважають британські військові.
Як вважає британська розвідка, у війні з Україною Росія використовує ці винищувачі дуже дбайливо. За їхніми даними, операції із Су-57, ймовірно, обмежувалися прольотом над територією Росії та запуском ракет великої дальності класу "повітря-земля" або "повітря-повітря" територією України.
Що означає використання Су-57 у війні проти України?
Павло Аксьонов, кореспондент ВВС
Про те, що Росія використовує у війні з Україною винищувачі Су-57, заявив ще 21 серпня міністр оборони Сергій Шойгу. Тепер військова розвідка міноборони Британії пише у своєму щоденному зведенні, що це відбувається як мінімум із червня.

Як йдеться у повідомленні, російські ВКС застосовують Су-57 обережно - літаки літають над російською територією і завдають ударів зброї далекої дії, щоб уникнути зіткнень з українською авіацією чи наземними системами ППО.
Повітряна ситуація над Україною і, ймовірно, над європейською частиною Росії відстежується повітряними радарами країн НАТО.
Тому поява в повітрі новітнього російського літака, в конструкції якого використовуються технології зниження помітності радіолокації, може дати багато важливої інформації для західних країн. Зокрема, можна дізнатися про особливості сигнатури винищувача - те, як він виглядає на екранах радарів.
Щоправда, Захід уже мав можливість вивчити цей літак у повітрі - Росія в 2018 році перекидала Су-57 до Сирії. Однак такої інформації не буває надто багато.
У своєму повідомленні британське міноборони посилається на супутникові знімки аеродрому в Ахтубінську, де базуються ці винищувачі, а не дані повітряної радіолокаційної розвідки. Однак при цьому в повідомленні йдеться, що вони літають із червня, що може означати, що за їхніми польотами таки стежили.
Ризик "засвітити" літак в небі для Росії може компенсуватися тим, що у ВКС з'явилася можливість перевірити Су-57 у війні, де противник має бойову авіацію і наземну ППО.
Такі випробування можуть допомогти перевірити різні системи винищувача - радіолокаційний комплекс, засоби радіоелектронної боротьби, зв'язок, систему управління озброєнням, відпрацювати його здатність взаємодіяти з іншими літаками.
І те, що він застосовується обережно і тільки для ударних місій, не означає, що після перевірок ВКС не почнуть сміливо використовувати Су-57.
Крім того, застосовуючи новий літак у реальній війні, Росія підвищує його статус на ринку - зброя, перевірена у боях, цінується вище, ніж перевірена лише за умов полігону.
А Росія - одна з небагатьох країн, яка довела програму розробки винищувачів п'ятого покоління до серійного виробництва. Хоча, за оцінками, у Росії досі було збудовано лише близько 15 одиниць таких винищувачів (для порівняння: у США дводвигунних винищувачів п'ятого покоління F-22 збудували 195 одиниць).
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!