Криптобізнес в Україні: купівля біткоїна та оподаткування

Гайд із купівлі та продажу біткоїна за гривні порядними громадянами
Цифрові гроші давно перестали бути новинкою, але інтерес до них зростає з кожним днем. Зазначимо, що криптовалютний ринок не відрізняється підвищеною стабільністю. За даними Statista, у березні максимальна ціна біткоїна була зафіксована на позначці $47 000, у червні вона впала до $20 100, а станом на 12 грудня ще знизилася до $17 101.
Попри постійні коливання віртуального грошового ринку, багато українців активно інвестують у криптовалюти. Чому? Крипта дає можливість проводити взаємовигідні розрахунки, заробляти на різниці курсів, оплачувати послуги та інше. Тож у статті поговоримо про те, як українці можуть легально купити криптовалюту за гривні.
Що означає «легальна купівля біткоїна»?
Це придбання будь-яких цифрових грошей на підставах, встановлених законодавством. 17 лютого 2022 року Верховна Рада підтримала зміни Президента України до Закону «Про віртуальні активи» (проєкт №3637). Після набрання чинності закон запустить віртуальний криптобізнес і дозволить купити біткоїн на офіційних торгових криптомайданчиках.
Крім того, громадяни України зможуть на законних підставах вести блокчейн-бізнес, реєструвати сервіси для операцій з електронними валютами, виводити цифрові монети у фіатні гроші та вносити їх до податкових декларацій.
Де можна купити біткоїн офіційно?
Офіційно купити біткоїн можна на криптобіржах, онлайн-обмінниках і P2P-майданчиках. Ці варіанти вважаються найбезпечнішими способами купівлі біткоїна та інших віртуальних валют.
Біткоїн у деклараціях: як відображати?
Електронні гроші у податкових деклараціях вносяться до розділу «Нематеріальні активи». При заповненні необхідно вказати власні токени та токени, які належать членам сім’ї, станом на останній день звітного періоду.
Також у податкових деклараціях зазначається:
- загальна вартість криптовалют на рахунках;
- дата купівлі біткоїна або інших цифрових активів;
- кількість наявних токенів.
Вартість вказується у гривнях. Якщо сума відображена в іншій валюті, необхідно перерахувати вартість за обмінним курсом Нацбанку, який був актуальним в останній день звітного періоду.
Оподаткування біткоїна: що врахувати
Легалізація віртуальних валют, як і очікувалося, спричинила необхідність запровадження політики оподаткування. На цей час законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій із віртуальними активами» зареєстровано у Верховній Раді та чекає на розгляд.
Законопроєкт передбачає такі ставки ПДВ:
- для фізичних осіб – 18%;
- для юридичних – 20%;
- ФОП (платники єдиного податку) – 5%.
Для охочих купити криптовалюту єдиний податок за ставкою 5% здасться набагато вигіднішим. Проте можуть виникнути проблеми при зазначенні виду діяльності у реєстрі КВЕД, оскільки для «майнінгу» не виведено окремого коду. Це може призвести до того, що ФОП втратить можливість сплачувати єдиний податок та перейде на загальну систему оподаткування.
Попри невизначеність у питаннях оподаткування, можливість законно продати або купити біткоїн має свої плюси: безпека угод та легальне відкриття власного криптобізнесу.