Как ускорить развитие рыночной инфраструктуры Украины
Зачем Украине новая инициатива NEXT-UA.
8 червня після місяців підготовки та десятків зустрічей за участі представників Уряду України, Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Агентства міжнародного розвитку США (USAID) та Американської торговельної палати в Україні (Палата), було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо ініціативи NEXT-UA, яка спрямована на підтримку ринкової інфраструктури України.
Меморандум фіксує наміри ключових стейкхолдерів протягом наступних трьох років створити інтегровану універсальну інфраструктуру, що включає торгівельний, кліринговий та розрахунковий функціонал з метою збільшення ринкової ліквідності та просування ринків капіталу та організованих товарних ринків України.
Розвиток інфраструктури фондового ринку є одним із найвищих стратегічних пріоритетів для бізнесу та одним із 10 кроків для економічного відновлення та зростання України в 2021 році, розроблених експертами Палати.
Протягом багатьох років Україна потребувала більш розвиненого ринку капіталу та організованих товарних ринків, включаючи електроенергію, газ, нафту та сільськогосподарську продукцію. Організовані товарні ринки в Україні, з прозорими та ліквідними фінансовими інструментами, необхідні для того, щоб забезпечити формування конкурентних цін і прозоре ціноутворення, зменшення ризиків і вартості операцій для виробників, трейдерів та кінцевих користувачів послуг.
Читайте также:

Сергей Гончаревич Почему государство и бизнес ежегодно недополучают десятки миллиардов долларов
Українські ринки капіталу зможуть забезпечити ефективні джерела фінансування для компаній та механізми хеджування завдяки наявності прозорих ринків у енергетиці, сільському господарстві та інших секторах. Вони працюватимуть відповідно до найкращих стандартів корпоративного управління із повним дотриманням норм чинного законодавства ЄС. Ініціатива NEXT-UA також сприятиме розвитку фінансових послуг на основі найкращих світових практик та інноваційних фінансових інструментів та технологій.
Цитуючи Уоррена Баффетта — «Ризик походить від незнання того, що ви робите». Приватний сектор має чітке розуміння перспективних можливостей цієї ініціативи та чітко визначену дорожню карту. Як наступний крок, найближчим часом буде створено підрозділ з управління проектом для впровадження ініціативи NEXT-UA та розроблено детальний план її впровадження.
Настрій ділових та інвестиційних спільнот щодо цієї ініціативи бадьорий, оскільки існує консенсус щодо того, що сучасна трейдингова та посттрейдингова інфраструктура може допомогти країні досягти економічного зростання. Тож ініціатива NEXT-UA перестає бути мрією. Незабаром вона може стати інструментом, який гарантуватиме заможність всім українцям.
Олена Кошарна, Голова Ради директорів Американської торговельної палати в Україні та Засновниця і Головний виконавчий директор Horizon Capital:
Розвиток ринків капіталу та організованих товарних ринків в Україні - це стратегічний пріоритет для бізнес-спільноти, який Американська торговельна палата включила до своєї ініціативи «10 кроків для економічного відновлення та зростання України». Один натхненний момент у вересні минулого року, коли ми з Прем'єр-міністром Денисом Шмигалем та президентом Палати Андрієм Гундером обговорювали стан ринків капіталу в Україні, призвів до об'єднання зусиль з Європейським банком реконструкції та розвитку та Агентством США з міжнародного розвитку та розробки сміливого бачення щодо розвитку ринків капіталу в Україні. Потім було проведено понад 40 зустрічей та консультацій з усіма стейкхолдерами, в тому числі з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України, Національним банком України, Міністерствами економіки та фінансів, що завершилося підписанням історичного Меморандуму про взаєморозуміння з метою розвитку ринків капіталу та товарних ринків України, і зміцнення трейдингової та посттрейдингової інфраструктури.
Я особисто дуже підтримую цей проект з однієї причини — Україна заслуговує мати сучасні ринки капіталу та організовані товарні ринки, щоб використовувати свої конкурентні переваги в сільському господарстві, сировині, технологіях тощо. Українські компанії заслуговують на потужні внутрішні ринки для доступу до капіталу. Українці заслуговують на можливість інвестувати, отримувати дохід та накопичувати кошти на майбутнє за допомогою акцій та фінансових інструментів.
Українці, які мріють володіти акціями Apple або Amazon, одного дня можуть додати до цього переліку успішні історії ІРО компаній «made in Ukraine». Я впевнена, що через декілька років ми зможемо озирнутися назад і простежити історію багатьох успішних чемпіонів до цього дня. А зараз розпочинається справжня робота.
Маттео Патроне, Співголова Ради директорів Американської торговельної палати в Україні, Керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу:
Наша мета — допомогти Україні розвиватися та підтримати економічне зростання країни. Ми дуже амбітні щодо України, а амбітні цілі вимагають сміливих і рішучих дій, які всі партнери повинні робити, коли ми рухаємося вперед до реалізації ініціативи NEXT-UA.
Дотепер ми зосереджувалися на прямих іноземних інвестиціях, і після десятиліття технічної допомоги та стратегічного діалогу на підтримку розвитку фінансових ринків в Україні, ми зараз шукаємо шляхи подальшого заохочення та залучення портфельних іноземних інвестицій в Україну.
Поряд з прямими іноземними інвестиціями, портфельні іноземні інвестиції є важливим джерелом фінансування для більшості економік. Портфельні інвестиції більш доступні для пересічного інвестора, ніж прямі інвестиції, оскільки вимагають набагато менше інвестиційного капіталу та досліджень.
Більш розвинені, менш фрагментовані ринки капіталу та організовані ринки сировини можуть і будуть залучати інвесторів в акції, облігації, пайові інвестиційні фонди, біржові інвестиційні фонди та інші. Водночас вони надаватимуть українським компаніям та громадянам шанс брати участь в економічному зростанні своєї країни, оскільки внутрішні ринки стануть краще інтегрованими в світову фінансову екосистему.
Олександр МакУортер, Співголова Ради директорів Американської торговельної палати в Україні, Голова Правління Сіті Україна:
Розмовляючи з інвесторами щодня, ми чітко спостерігаємо, що вони хочуть бачити макроекономічну стабільність та постійну взаємодію з міжнародними фінансовими установами, а також зобов’язання продовжувати впроваджувати реформи.
Ми побачили великий попит з боку міжнародних інвесторів на місцевий ринок, коли почали виступати в якості оператора рахунку в цінних паперах Clearstream, відкритого в депозитарії НБУ, і банку, що обслуговує кореспондентський рахунок Clearstream за операціями з грошовими коштами. Ми допомагаємо їм залучити міжнародну інвестиційну спільноту на український ринок та сприяємо збільшенню ліквідності на ринку. Ми прагнемо продовжувати вносити позитивні зміни, і я твердо переконаний, що нещодавня ініціатива стане незамінною частиною цього процесу.