Угорщина, Румунія, Грузія і Азербайджан підписали угоду про поставки електроенергії
На зустрічі в Бухаресті 17 грудня лідери Азербайджану, Грузії, Румунії й Угорщини підписали угоду про прокладання підводного електричного кабелю по дну Чорного моря для забезпечення Європи азербайджанською електроенергією.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Президент Румунії Клаус Йоганніс назвав проєкт «вирішальним» і «амбітним».
Майже 1200-кілометровий кабель транспортуватиме електроенергію з Азербайджану і Грузії до Румунії й Угорщини. Проєкт має бути завершено протягом шести років. Він є частиною прагнення Європейського союзу зменшити залежність від російської енергії.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн була присутня на підписанні і заявила, що ЄС готовий надати фінансову підтримку проєкту після проведення техніко-економічного обґрунтування.
Йоганніс підкреслив, що проєкт є важливим кроком у зміцненні європейської енергетичної безпеки і розбудові співпраці в Чорноморському регіоні.
«Враховуючи нинішній контекст у сфері безпеки через військову агресію проти України, ми повинні краще співпрацювати та виявляти більше солідарності для вирішення поточних проблем», – сказав він.
Фон дер Ляєн додала, що проєкт «може принести значну користь Грузії, країні з європейською долею».
«Це може перетворити цю країну на енергетичний хаб й інтегрувати її в ринок електроенергії ЄС, – сказала вона. – Кабель під Чорним морем міг би транспортувати електроенергію до наших сусідів у Молдові та на західних Балканах і, звичайно, в Україну».
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який має найтепліші стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним серед лідерів ЄС, високо оцінив проєкт, зазначивши, що «часи імпорту дешевої сировини з Росії минули».
«Ми хочемо економічного зростання й безпеки, – сказав Орбан. – Ми тут разом, тому що домовилися визначити нові джерела енергії для Європи».
Президент Азербайджану Ільгам Алієв також привітав ініціативу як «новий «міст» з Азербайджану в Європу».
Нагадаємо, нещодавно в Україну прибула перша партія аварійно-ремонтного обладнання від США. Воно допоможе відновити енергетичну інфраструктуру після нападів Росії.