Вибори у США: хто перемагає
Оновлено: 6 хвилин(и) тому

У США закінчилося голосування на проміжних виборах, під час яких американці повністю переобирають Палату представників, третину Сенату, законодавчі збори та губернаторів у багатьох штатах.
- Чого чекати Україні, якщо республіканці отримають більшість у Конгресі США
- Нова військова допомога США на $150 млн: у Пентагоні уточнили, яку зброю передадуть Україні
З'являються перші результати. Судячи з прогнозів телекомпанії CBS - американського партнера BBC - контроль над Палатою представників може перейти до республіканців.
Наразі обидві палати Конгресу контролюють демократи президента Джо Байдена.
Зараз демократи займають 220 місць у парламенті, республіканці 212. Щоб отримати більшість, у партії має бути 218 місць.
Щодо Сенату, то попередні опитування показують приблизно рівні шанси і для демократів, і для республіканців.
Битва за контроль над Сенатом триває, результати виборів у восьми штатах ще не оголошені.

Ось результати, станом на 16:00:
- у Сенаті (100 місць) - демократи мають 48 місць, республіканці - 47
- у Палаті представників (435 місць) - демократи мають 173 місця, республіканці - 199.

Головне на цю годину:
Боротьба за Сенат триває. У демократів 48 місць, у республіканців - 47. У Сенаті 100 місць.
Якщо республіканці заберуть контроль над Сенатом у демократів, вони зможуть завадити законодавчим планам Джо Байдена на наступні два роки його перебування на посаді.
Якщо демократи зможуть отримати 50 місць зі 100, то це означатиме більшість, адже у випадку поділу голосів навпіл вирішальний голос належить віцепрезиденту США, а цю посаду зараз обіймає демократка Камала Гарріс.
Боротьба за Сенат, схоже, звелася до змагань у чотирьох штатах. У двох з них наразі лідирують демократи, у двох - республіканці.
У Джорджії запеклі перегони між республіканцем Гершелем Волкером і демократом Рафаелем Ворноком.
У штаті Невада йде змагання між чинним демократом Кетрін Кортес Масто та її суперником від Республіканської партії Адамом Лаксальтом.
В Аризоні змагання між демократом Марком Келлі та республіканцем Блейком Мастерсом.
У Вісконсині демократ Мандела Барнс протистоять республіканцю Рону Джонсону.
Демократ Джон Феттерман оголосив про перемогу в Пенсильванії. У цьому штаті боротьба за місце в Сенаті була найбільш запеклою.


Демократи також здобули перемогу в сенатських перегонах у Нью-Гемпширі та Вашингтоні, тоді як республіканці переобралися в Огайо та у Північній Кароліні.
Губернатор Флориди Рон Десантіс виграв переобрання зі значною перевагою в 1,5 мільйона голосів, що викликало нові припущення, що республіканець може балотуватися на пост президента через два роки.
Республіканці також виграли губернаторські перегони в Техасі та Джорджії проти відомих опонентів від Демократичної партії.
Флорида: перемога Рона Десантіса та погрози Трампа
Першим важливим результатом виборчої ночі є обрання губернатора Флориди Рона Десантіса на новий термін (він очолює штат з 2019 року).

Як передає кореспондент ВВС Нада Тавфік, яка працює у Флориді, результати голосування у цьому штаті можуть стати визначальними для долі Палати представників.
І хоча перемога республіканців тут була передбачуваною, дуже важливо розуміти, наскільки значною буде їхня перевага.
Наприклад, яким буде результат Рона Десантіса і чи зможе губернатор збільшити кількість республіканських голосів порівняно з результатом Дональда Трампа у 2020 році.
Тоді колишній президент переміг у Флориді з перевагою понад 3% - найбільшим в історії президентських виборів у цьому штаті з 2004 року. Якщо, як припускають деякі, результат Десантіса буде ще переконливішим, рух Флориди вправо закріпиться остаточно.
Крім того, ВВС уважно стежить за результатами виборів в окрузі Маямі-Дейд - найбільш густонаселеному окрузі у Флориді. Раніше тут безумовну перевагу мали демократи, але перші оцінки показали, що на проміжних виборах активнішими були виборці-республіканці.
Схожі зміни відбуваються в Джексонвіллі, Орландо і Тампа-Бей. У результаті Республіканська партія може отримати у штаті всі п'ять місць, які їй необхідні для контролю над Палатою представників.
Водночас популярність Десантіса не залишилася поза увагою Дональда Трампа, який хоче повернутися до Білого Дому після виборів президента у 2024 році.
Трамп застеріг губернатора Флориди Рона Десантіса від балотування в президенти в 2024 році та заявив, що це зашкодить Республіканській партії. Він також погрожував оприлюднити інформацію про 44-річного політика, яка виставить його в негативному світлі. Трамп має намір оголосити про свою кандидатуру на президентських виборах найближчими днями. Він сказав телеканалу Fox News, що губернатор Флориди не повинен брати участі в перегонах."Я не знаю, чи він братиме участь. Я думаю, якщо він братиме участь, він може завдати собі дуже серйозної шкоди. Я справді вірю, що він може завдати собі серйозної шкоди. Я не думаю, що це буде добре для партії", - сказав Трамп.
Виступаючи на мітингу, Трамп також почав викривляти прізвище популярного республіканця, назвав його Роном Десанктімоніусом.
У випадку оголошення кандидатури Десантіса Трамп пообіцяв, що він розкриє про нього "не дуже втішні речі - я знаю про нього більше, ніж будь-хто - окрім, можливо, його дружини".

Він не надав подробиць, але колишній президент США раніше погрожував оприлюднити шкідливу інформацію про власних конкурентів.Пізніше він назвав свого потенційного суперника "хорошим хлопцем" і заперечив, що між ними була суперечка. "Зі мною немає суперечки, і в опитуваннях я перебуваю значно вище", - сказав він.
Аризона: найважливіше поле бою
Як передає з Аризони кореспондент ВВС Софі Лонг, цей штат є одним із найважливіших на політичній карті США і в ньому можна в мініатюрі побачити процеси, які відбуваються по всій країні.
Інфляція тут вища за середньоамериканську; набагато гостріше, ніж в інших штатах, стоїть проблема міграції та безпеки (Аризона межує з Мексикою). Крім того, тут дуже очевидні наслідки глобального потепління - штат страждає від посух та пожеж. Місцеві жителі також не припиняють запекло сперечатися про легальність абортів.

Аризона традиційно була республіканським штатом, але у 2020 році Джо Байден виграв тут із зовсім невеликою перевагою (менше половини відсоткового пункту). Колишній президент Трамп намагався переконати співробітників місцевої виборчої комісії скасувати результати.
Зараз в Аризоні тривають одні з найзапекліших політичних битв у США. Республіканці і демократи йдуть тут буквально ніс до носа.
Чому важливі ці вибори
Результати цих виборів у США неминуче вплинуть на наступні два роки президентства Джо Байдена та його політику, включно з протидією російській агресії в Україні.

Усі 435 членів Палати представників переобираються кожні два роки. Останні два роки більшість у палаті мали демократи. Це типово: за обрання нового президента його партія найчастіше отримує контроль над обома палатами Конгресу.
Проте шанси демократів зберегти свій вплив у Конгресі невеликі - зазвичай партія чинного президента під час його першого терміну проміжні вибори програє. Виняток був лише у 2002 році, через рік після терактів 11 вересня, коли популярність Буша-молодшого була дуже високою.
Втрата будь-якої з палат ускладнить у наступні два роки життя президенту Байдену, оскільки республіканці намагатимуться блокувати ухвалення законів і зможуть проводити свої, наприклад, це може стосуватися допомоги Україні та заборони абортів.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!