РНБО ввела санкції щодо Віктора Медведчука та Оксани Марченко

Рада національної безпеки у п'ятницю підтримала санкції проти 19 юридичних і восьми фізичних осіб. Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов. Згодом своїм указом їх увів у дію президент Володимир Зеленський.
Йдеться про громадян України Віктора Медведчука (одного з лідерів ОПЗЖ) та його дружину Оксану Марченко, а також Наталію Лавренюк, цивільну дружину депутата від ОПЗЖ Тараса Козака, який потрапив під санкції раніше.
ВВС Україна звернулася за коментарем до Віктора Медведчука щодо рішення РНБО.
- "Зеленський перейшов останню межу" - Медведчук про санкції
- Зеленський "вимкнув" 112, ZIK і NewsOne з ефіру. Що відомо
- Петро Порошенко купив канал "Прямий". Каже, що захищає від Зеленського
Також до санкційного списку потрапили громадяни Росії Костянтин Вацковський, Віталій Томченко, Сергій Лісогор, Олександр Маслюк, Михайло Попов.
"Фінансування тероризму"
Пан Данілов уточнив, що санкції проти Медведчука і Марченко накладені за статею "фінансування тероризму".
"СБУ веде кримінальне провадження за статтею 258 ч. 5 - це фінансування тероризму", - додав секретар РНБО.
Голова СБУ Іван Баканов додав, що СБУ намагається задокументувати механізм постачання вугілля з тимчасово окупованої території до Росії та України.
"Таким чином, ми отримаємо підтвердження фінансування терористичної діяльності "ЛНР". І як результат - підґрунтя для повідомлення підозри представникам компанії", - зазначив Баканов.
Водночас він не назвав назву цієї компанії.
Рішення РНБО має ввести в дію своїм указом Володимир Зеленський. Указ поки не опублікований на сайті президента.
За українським законодавством, санкції можуть запровадити проти іноземної держави, іноземної фізичної або юридичної особи, осіб без громадянства, "а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність".
"Диктатура" і "політичні репресії"
В ОПЗЖ назвали запровадження санкцій "актом політичних репресій".
"Це бажання диктаторського режиму Зеленського поквитатися з лідерами опозиції і завдати удару по найбільш рейтинговій політичній силі країни. Ніяких законних підстав для цієї позасудової розправи не існує", - йдеться у заяві політсили.
У партії нагадали що ініціювали початок процедури імпічменту Володимира Зеленського і робитимуть усе, щоби довести її до кінця.
Хто є хто у списку санкцій
Наталія Лавренюк є цивільною дружиною Тараса Козака, вони мають спільний побут і дитину, однак він не вказує її в своїй декларації.
За інформацією журналістів програми "Схеми", Лавренюк володіє квартирою на 657 кв м у центрі Москви, в одному з найдорожчих житлових комплексів російської столиці Knightsbridge Privat Park. Вартість цього житла приблизно 13 млн доларів.
Наталія Лавренюк має спільний нафтовий бізнес у Росії з подружжям Марченко і Медведчука та майно в Україні.
Росіяни Олександр Маслюк, Віталій Донченко та Сергій Лісогор, які фігурують в санкційному списку, є засновниками компанії "Торговий дім "Донське вугілля". Ця компанія займається вугільним бізнесом на окупованому Донбасі.
За інформацією видання РБК-Україна, фінансування заблокованих раніше телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne частково здійснювалося через цю компанію, зареєстровану в Ростові-на-Дону.
Сергій Лісогор також є директором компанії ФК "Стратегія", яка займається торгівлею паливом. З нею пов'язана компанія ІК "Таврия-Север". Її засновником вказана кіпрська Ventolor Investments Limited, яка належить Оксані Марченко.
Літаки не полетять
Санкції також застосовані щодо п'яти літаків, на яких літали за маршрутом Київ - Москва.
"Літаки, на які накладені санкції, здійснювали свої польоти всупереч нормативно-правовим актам України", - йдеться у повідомленні Офісу президента.
Під санкції попали і компанії, що їх обслуговували.
Уряд повністю припинив пряме авіаційне сполучення між Україною та Російською Федерацією з листопада 2015 року.
Повернути нафтопровід
Також РНБО доручила повернути у державну власність нафтопровід Самара - Західний напрямок. Територією України проходить 1 433 км нафтопроводу.
Ділянку нафтопроводу експлуатує компанія "ПрикарпатЗахідТранс", яку пов'язують з Медведчуком.
У РНБО переконані, що нафтопроводом користуються іноземні компанії, якими володіють громадяни України, при цьому ніякої приватизації не було.

Тому РНБО ухвалила рішення повернути державне майно народу України, а правоохоронці мають з'ясувати, як державна власність опинилася у приватних руках, зазначили в пресслужбі Офісу президента.
Також на засіданні РНБО узвалили низку рішень щодо Донбасу, але вони мають гриф "таємно", тому не можуть бути розголошені.
Що відомо про "ПрикарпатЗахідТранс"
Компанією володіє білоруський бізнесмен Микола Воробей і громадянин Німеччини Анатолій Шефер, якого пов'язують з оточенням Медведчука.
"ПрикарпатЗахідТранс" експлуатує близько 800 км нафтопроводу "Самара - Західний напрямок".
Цим нафтопроводом дизельне паливо з Росії та Білорусі качають для України і транзиту в Європу.
Вимкнуті телеканали
2 лютого Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про санкції щодо народного депутата "ОПЗЖ" Тараса Козака, а також його телеканалів "112", "ZIK" та "NewsOne". Після цього канали припинили роботу.
Серед причин закриття каналів, які наводили представники влади, називали непрозоре фінансування цих каналів і їхню редакійну політику.
Тараса Козака пов'язують з Віктором Медведчуком.
Ім'я Козака фігурувало також одразу в кількох гучних журналістських розслідуваннях, які приписували йому та іншим людям з оточення Медведчука сумнівну власність.
Сам Козак назвав дії української влади "політичною розправою", а рішення щодо санкцій - "порушенням всіх норм і правил".
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!