"Чому ми досі не в НАТО?" Що Зеленський розповів у інтерв'ю HBO

Володимир Зеленський хотів би, аби новий президента США Джо Байден посприяв у вступі України в НАТО. Про це він сказав в інтерв'ю HBO, текст якого опублікував Офіс президента.
Він також розповів про те, як реагував на прохання Трампа, та як, на його думку, варто було захищати Крим 2014 року. А також про те, чи є для України загрозою Китай.
- Україна стала партнером НАТО з розширеними можливостями. Що це значить
- Замість вступу в НАТО? Що насправді означає розширене партнерство в Альянсі
- Східний форпост НАТО чи вічний кандидат: чого Україні чекати від Альянсу
Що хоче Зеленський почути від Байдена?
Президент України в інтерв'ю сказав, що хотів би почути від Байдена, що Україна стане членом НАТО саме за його правління.
"Для мене перше питання звучало б так: "Містере президенте, чому ми досі не в НАТО?" - уявив Зеленський свою першу розмову з президентом Байденом у відповідь на питання журналіста, якої допомоги Україна потребує від США.
"Я вірю, що відповідь може звучати так: "Пане президенте, ми відчуваємо Україну як стратегічного партнера. Ми розуміємо, що Україна реально має сьогодні потужну армію в Європі й захищає на сході країни не тільки українських громадян, а й європейських. Тому за мою каденцію Україна повинна бути в НАТО".
Зеленський зазначив, що відповідь Байдена може бути й іншою, але бажано, щоб з Україною говорили чесно.
"Якби Україна була в НАТО, то не було б ескалації на сході України", - зазначив президент.
"Трохи" злий на Трампа
У розмові неодноразово виникала тема розмови Дональда Трамп із Зеленським у липні 2019 року, в якій тодішній президент США згадав про розслідування в Україні щодо сина Джо Байдена Хантера Байдена.
Трампа тоді звинуватили у тому, що він тиснув на президента України, аби знайти компромат на свого майбутнього суперника на виборах, - в обмін на економічну та військову допомогу Україні, яку президент США заморозив.
Врешті-решт Палата представників Конгресу проголосувала за імпічмент Трампа, а Сенат його виправдав.
"Ви злий на Трампа. Можливо, трохи, га?" - запитав журналіст.
"Трохи", - відповів Зеленський і розсміявся.

"Трамп не тиснув на мене, і я ніколи такого не скажу. Тому що йдеться про президента. Я не просто громадянин", - зазначив президент України.
Крим. Альтернативна історія від Зеленського
У розмові Зеленський згадав, що хоче повернути на міжнародний порядок денний питання Криму.
"Коли я приїхав на першу зустріч Нормандського формату, я не розумів, чому ми не говоримо про Крим. Всі партнери сказали, що Крим не є аджендою. І це була домовленість ще з колишнім президентом (Порошенком. - Ред.)", - зазначив Зеленський.
Він також заявив, що якби був президентом у 2014 році, втрати Криму б не сталося.
"Якби я тоді був президентом, ми б там всі вмерли в Криму, але ми б туди "зелених чоловічків" не пустили. А якби не пустили туди "зелених чоловічків", то Росія не допомагала б сепаратистам і не була б на сході України", - зазначив він.

Китай - не загроза, але "Мотор-Січ" не отримає
Коментуючи протистояння США та Китаю, Зеленський зазначив, що Україна загрози від Китаю не відчуває.
"Ми знаємо, що в Україні представлені США, представлений бізнес, але в нас представлений і китайський бізнес. Я вірю, що попри національність, якщо люди, бізнес, певна країна поважає вас, поважає ваш народ та ваші кордони, вони можуть бути присутніми у вашій країні", - сказав президент.

Водночас він зазначив, що не дозволить встановлення контролю над українським підприємством з виробництва двигунів "Мотор-Січ" будь-якою іноземною компанією або державою.
"Питання не в Китаї. Питання в тому, що ми не маємо права продавати контрольний пакет управління стратегічними оборонними підприємствами України будь-якій країні. Ніколи, принаймні при мені - я ж не на все життя, я ж не генеральний секретар. За моїх часів точно цього не буде", - пообіцяв Зеленський.
У січні 2021 року Україна слідом за США запровадила санкції проти громадянина Китаю Ван Цзіна та низки китайських компаній, які намагаються отримати контроль над підприємством разом з компанією DCH Олександра Ярославського. Раніше вони подали позов до України на 3,5 млрд доларів у міжнародному арбітражі.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!