Країни ЄС домовилися споживати на 15% менше газу, але поки – добровільно
Країни-члени Євросоюзу домовилися добровільно скоротити попит на природний газ на 15% цієї зими в умовах скорочення поставок з РФ, при цьому блок може в критичному випадку зробити це обовʼязковим.
Про це повідомила пресслужба Ради ЄС.
Так, схвалена постанова передбачає можливість ініціювати "Союзну тривогу" про безпеку постачання, у разі чого скорочення споживання газу стане обов’язковим.
Наразі країни-члени погодилися зменшити споживання на 15% порівняно з їхнім середнім споживанням за останні п’ять років, на термін з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року. Заходи для виконання цілі країни можуть обирати на власний розсуд.
Рада ЄС визначила низку винятків з постанови, щоб врахувати різні ситуації держав-членів. Наприклад, від виконання постанови звільняються країни, які не підключені до газових мереж інших держав-членів, оскільки вони не зможуть вивільнити значні обсяги газу з трубопроводів на користь інших держав.
Країни-члени, чиї електромережі не синхронізовані з європейською енергосистемою та сильно залежать від газу для виробництва електроенергії, теж становлять виняток заради уникнення ризику кризи в постачанні е/е.
Крім того, країни можуть просити можифікувати вимоги постанови, якщо вони мають малі транзитні потужності з іншими членами ЄС та можуть довести, що їхні вони максимально використовуються для перенаправлення потоків до інших держав-членів.
ВІДЕО ДНЯ
Ще одним винятком є країни, які перевищили ціль з наповнення сховищ газу та якщо вони сильно залежать від газу як сировини для критично важливих галузей промисловості, або якщо їхнє споживання газу зросло принаймні на 8% за останній рік порівняно із середнім за останні п'ять років показником.
Держави-члени погодилися посилити роль Ради в ініціюванні "Союзної тривоги". Попередження буде активовано рішенням Ради ЄС за пропозицією Єврокомісії. Таку пропозицію готують у разі істотного ризику дефіциту газу або надзвичайно високого попиту на газ, або ж якщо п’ять або більше держав-членів, які оголосили тривогу на національному рівні, вимагають від Комісії вчинити так.