НАСА опублікувало перше фото, зроблене телескопом “Джеймс Вебб”
Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (НАСА) опублікувало першу повнокольорову фотографію нашого Всесвіту, зроблену космічним телескопом "Джеймс Вебб".
Про це пише BBC.
На ній зображено масивне скупчення галактик SMACS 0723, але знімок унікальний ще й тому, що на ньому можна розглянути і те, що розташоване з іншого боку від скупчення, тобто за ним.
Під час прямого ефіру з Білого дому фото продемонстрували особисто президент США Джо Байден та адміністратор НАСА Білл Нельсон.

Показаний Байденом знімок – лише одна зі зроблених телескопом фотографій. Інші оброблені зображення публіці офіційно представлять у вівторок, у прямому ефірі з Центру космічних польотів Годдарда під Вашингтоном.
Як уточнюється на сайті NASA, знімки, що демонструють “усю міць” інфрачервоної обсерваторії "Джеймс Вебб", викладатимуть у мережу один за одним протягом двох годин, роз'яснюючи паралельно яке значення для науки має кожна фотографія.
“Знімок, що опублікували першим, унікальний тим, що на ньому зазняли те, здавалося б, є неможливим. Скупчення галактик SMACS 0723 має таку неймовірну масу, що його гравітація спотворює світло зірок, розташованих за ним, змушуючи їх огинати масивний об'єкт і даючи таким чином можливість побачити те, що приховано на іншому боці (і що б бачити ми не повинні були)”, – зазначає видання.
Цей ефект, відомий фізикам як “гравітаційне лінзування”, є одним із наслідків загальної теорії відносності Ейнштейна, який передбачили ще у 1912-му. Виявити гравітаційну лінзу експериментально вченим вдалося лише у 1979 році.
Як очікується на нових знімаках покажуть такі об’єкти:
- туманність Кіля – одній з найбільших і найяскравіших на зоряному небі, в однойменному південному сузір'ї (Кіль),
- WASP-96 b – гігантську екзопланету з періодом обертання 3,4 земних дні,
- туманність Південне кільце – хмару газу, що розширюється, яка утворилася навколо вмираючої зірки, діаметром майже 0,5 світлового року,
- Квінтет Стефана – компактну групуа галактик у сузір'ї Пегаса (їх п'ять – звідси й назва), першу у своєму роді, відкриту астрономами ще 1787 року.
“Космічний телескоп Джеймса Вебба є головною у світі обсерваторією космічної науки. Вебб розгадає таємниці в нашій Сонячній системі, загляне в далекі світи навколо інших зірок і дослідить таємничі структури та походження нашого Всесвіту та наше місце в ньому. Webb — це міжнародна програма, яку очолює NASA разом зі своїми партнерами ESA (Європейське космічне агентство) і CSA (Канадське космічне агентство)”, – зазначили у НАСА.
Нагадаємо, перший непілотований політ космічного корабля Orion до Місяця в рамках програми Artemis ("Артеміда") відбудеться у серпні цього року.