Є питання. Як допомогти дитині з посттравматичним розладом. Поради від МОЗ
У МОЗ пояснили, що таке посттравматичний стресовий розлад, як він проявляється у дітей різного віку, а також як допомогти дитині з ПТСР.
Що таке ПТСР
ПТСР – посттравматичний стресовий розлад – це порушення психічного стану, яке може розвинутися після пережитої травматичної події. Водночас симптоми розладу з’являються не одразу, а через певний час – як правило, через три-шість місяців.
Через відтерміновану симптоматику батьки часто можуть не пов’язувати зміни поведінки дитини з пережитими кілька місяців тому подіями, а вважати це, наприклад, погіршенням характеру або ознаками вікових криз.
У МОЗ кажуть, що батькам варто бути уважними до будь-яких змін у поведінці дитини, щоб вчасно помітити проблему і звернутися до спеціаліста.
На що звертати увагу
У різних вікових групах дітей прояви посттравматичного стресового розладу дещо відрізняються:
- У дітей дошкільного віку можуть спостергіатися такі прояви ПТСР: страх (зокрема, страх самотності й підвищена потреба в батьках); проблеми зі сном; безпричинний плач; відмова від звичної їжі; спалахи гніву; замкненість; повернення до поведінки, притаманної молодшому віку; відображення подій, які травмують, в іграх і творчості.
- Травмованим учням молодших класів притаманні безсоння, байдужість до навчання та минулих захоплень, страх перед майбутнім, невпевненість у собі, замкнутість, головний біль, проблеми з пам'яттю та концентрацією.
- ПТСР у підлітків може проявлятися через спалахи агресії, бунт, головні та інші болі, тотальну недовіру, заниження самооцінки, безсоння, кошмари, дратівливість, апатію, складнощі з концентрацією, небезпечну поведінку, депресію.
Якщо ви побачили подібні ознаки, у жодному разі не можна:
- висміювати реакцію дитини або критикувати її за це;
- знецінювати почуття та переживання дитини;
- постійно повертатися до травматичних подій у розмовах;
- обіцяти те, що ви не зможете виконати або що залежить не від вас;
- ігнорувати прохання та потреби дитини.
Як допомогти дитині з ПТСР
Якщо змінена поведінка дитини загрожує її життю чи здоров’ю або триває понад три місяці, треба обов’язково звертатися за кваліфікованою допомогою до психолога чи з відповідним запитом до сімейного лікаря/педіатра, наголосили в МОЗ.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Психологічної допомоги потребують не менше як 60% українців, вважають у МОЗ. Також через війну близько 4 мільйонам буде потрібне медикаментозне лікування посттравматичних стресових розладів за допомогою медичного канабісу.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі