Война на научном фронте. Почему и как нужно бороться против науки в РФ
Весь цивилизованный мир закрепился в ценностях и те, кто на стороне добра, демократии и свободы объявили бан россии.
Якщо економічний бан — це доволі логічна міра (ціннісні бізнеси не хотіли б мати справу з кривавими грошима, які фінансують армію окупантів), то бан на культурному та науковому фронтах викликають дискусії у світовому ком’юніті та очевидний не всім.
Видео дня
У цій статті я наведу аргументи, чому світовій спільноті таки треба ізолювати російську науку. Користуйтесь ними, коли вам казатимуть «наука поза політикою».
Наукові розробки дуже часто націлені на оборонний сектор
Кількість меседжів російської пропаганди щодо розробки ядерної, біологічної та хімічної зброї в Україні зростає щодня. Такий порядок денний говорить про наміри Кремля використати наукомісткі технології для застосування такої зброї в Україні. Це підтверджується захопленням та окупацією Чорнобильської та Запорізької атомних електростанцій, обстрілами ядерної установки Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний університет». При цьому російська державна корпорація з атомної енергетики «Росатом» заявила про присвоєння Запорізькій атомній електростанції та завезення на її територію російських наукових співробітників та інженерів, що є загрозою безпеці для всього світу. Це безпрецедентне використання інтелектуального та наукового потенціалу проти мирного населення не лише України, а й усієї Європи.
Росія також має низку супутників на орбіті. І, хоча, створені вони на основі застарілих технологій, їх кількість становить близько 100 військових супутників та супутників подвійної дії. І всі дані, які ці супутники збирають, обробляють російські вчені.
Про фокус на оборонному секторі російської науки говорить також її фінансування. Так, на 2021 рік значне підвищення фінансування спостерігається лише за напрямами «Прикладні наукові дослідження в області національної оборони» та «Прикладні наукові дослідження в області національної безпеки та правоохоронної діяльності». Зріст склав 40% на наукові та 51% на прикладні дослідження.
Верхівка наукової спільноти відкрито підтримує російських фашистів
Російська спілка ректорів підтримує офіційну позицію Кремля щодо України, відкрито підтримуючи війну. У зверненні від 4 березня 2022 року, яке представляє понад 700 ректорів і президентів університетів РФ, йдеться: «Це рішення росії - завершити нарешті восьмирічне протистояння України та Донбасу, домогтися демілітаризації та денацифікації України і тим самим захистити себе від наростаючих військових загроз. Дуже важливо в ці дні підтримати нашу країну, нашу армію, яка відстоює нашу безпеку, підтримати нашого президента, який прийняв, можливо, найскладніше у своєму житті, вистраждане, але необхідне рішення». Ректори закликають «виховувати у молоді патріотизм, прагнення допомагати Батьківщині».
Наука поза політикою? Ні, коли мова йде про країну агресора
Звернення президії російської академії наук від 7 березня 2022 року не висловлюється проти російського вторгнення в Україну, говорить лише про низку гуманітарних питань. На підтримку війни також висловлюються окремі установи. Так, наприклад, Науково-дослідний центр «Курчатовський інститут» у своєму відкритому зверненні говорить про згасання науки в Україні, перетворення країни насамперед зусиллями західних «партнерів» на плацдарм неонацизму". Також у листі звучать і відкриті меседжі використання наукових досліджень у війні росії проти України: «Ми і сьогодні продовжуємо працювати на благо вітчизняної та світової науки, та на користь національної безпеки. Ми добре усвідомлюємо всю небезпеку нових видів озброєння, що розробляються у лабораторіях на кордонах Росії. Тому ми повністю підтримуємо рішення Президента Російської Федерації щодо проведення спеціальної військової операції, розуміючи, що вона спрямована на демілітаризацію та денацифікацію України, запобігаючи загрозі прямого нападу з її території на нашу країну.»
Пересічні вчені та студенти щиро вірять у нацистів в Україні та особисто зі своїх сторінок активно поширюють коментарі з наративами російської пропаганди, записують відео підтримки.
Так у своєму зверненні до Президента Зеленського студенти Московського державного інституту міжнародних відносин (незрозуміло навіщо росії тепер фахівці з міжнародних відносин) транслюють хибні меседжі про «необхідність денацифікації та демілітаризації України, підтвердження визнання суверенітету Росії над Кримом», «збройні сили Росії не вбивають мирних громадян, а це справа рук націоналістичних батальйонів України». У відкритому листі студентів та співробітників Санкт-Петербурзького державного університету президенту путіну, яке підписало більше 1000 осіб, говориться: «Ми розуміємо яке непросте і доленосне рішення ви повинні були прийняти, і повністю схвалюємо його, усвідомлюючи, що іншого вибору у вас не залишалося».
Пересічні вчені також охоче вступають в дискусії на міжнародних майданчиках та пропагують меседжі пропаганди. І в таких повідомленнях не просто тези, що вони не можуть ні на що повпливати, але й фейки про «нацистську Україну» та про «вони самі себе бомблять».
Як цьому можемо протистояти ми?
З початку війни академічна та дослідницька спільнота ініціювала підписання відкритого листа з метою блокування РФ та Білорусі у міжнародному співтоваристві. Ініціатива широко підтримана міжнародною спільнотою. На день написання статті майже 10 тис. науковців та освітян підписали лист. Серед них Барбара Оаклі - авторка найпопулярнішого онлайн курсу «Як навчитися вчитися», Нобелівські лауреати Майкл Хаутон, Пітер Реткліфф, Емманюель Шарпантьє, та безліч інших відомих учених. Приєднатися до листа можна за посиланням. Цілями звернення є:
— заблокувати громадянам Російської Федерації та Білорусі та установам Російської Федерації та Білорусі доступ до всіх наукометричних баз та матеріалів всіх наукових видавництв;
— унеможливити участь науковців та наукових установ РФ та Білорусі у міжнародних грантових програмах, що фінансуються ЄС та іншими партнерами;
— призупинити участь дослідників, студентів та установ з РФ та Білорусі в поточних програмах міжнародної академічної мобільності;
— бойкотувати спроби проведення наукових заходів в середині РФ та Білорусі (в т.ч. наукові конференції, симпозіуми тощо);
— призупинити індексацію наукових видань, що видаються у РФ та Білорусі у всіх наукометричних базах даних;
— заборонити громадянам Російської Федерації та Білорусі бути редакторами / співредакторами / рецензентами міжнародних видань.
Наука поза політикою? Ні, коли мова йде про країну агресора. За час безпринципного вторгнення в Україні постраждало 1397 закладів освіти, 102 зруйновано повністю. Нас знищують фізично, блокування російської науки — це мінімальне, що можна зробити, аби вони теж справедливо відчули наслідки війни, яка розв’язана з їх мовчазної згоди і ведеться не на їх території.
Слава українській науці! З мріями про перемогу та розбудову української науки у новій сильній Україні.
Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Instagram.