Финансовая поддержка Украины. Что и как нам действительно поможет?
Если будете общаться с иностранцами, вот готовая адженда, что стоит поддерживать и адвокатировать.
Зараз я багато слідкую за дискусією навколо фінансової допомоги Україні. Вирішила зробити самарі кількох десятків чатів, переписок, відкритих івентів та обговорень чатем-хаус, аналітичних записок та інвестбанківських звітів, що так чи інакше стосуються фінансування. Все ніби загальновідоме, але структурую в одному місці.
Видео дня
Допомогу Україні можна поділити на три групи.
1. Військова та гуманітарна підтримка. Літаки із зброєю та фури із памперсами. Більшість з цією темою так чи інакше стикалася. В цій царині нове і важливе, про що прямо злочинно мало говорять, але на чому треба наголошувати — нам потрібно відкрити Чорне море. Ми не вигребем економічно без експорту, а через порти йшло близько 70%. Нам потрібна кампанія «Безпечне море» майже так саме, як «Закрите небо». Як це може бути зроблено мають знати військові, але це критично для економічного виживання України.
По гуманітарці, як вже про це писали, важливо починати переорієнтовувати донорів з ООН та Міжнародного червоного хреста на локальні волонтерські ініціативи. Вони набагато більш ефективні «в полях», і не мають великого оверхеду на закордонні офиси, готелі та відрядження. Тобто більше коштів лишається людям, що потрапили у біду.
2. Поточна фінансова допомога на покриття бюджетних видатків — зарплати (в тому числі військовим), пенсії, підтримка базових державних функцій. Це власне існування держави як такої. Наші чиновники розповідають МВФ, що бюджетний дефіцит сягне $5 млрд щомісячно. Поки що він тримається на рівні близько $3 млрд для державного бюджета. Але це ті кошти, не отримавши яких, український державний апарат опиниться під загрозою невиконання своїх найбільш базових задач.
Ці кошти нам може виділяти МВФ, Світовий банк, ЄС, можуть виділяти як двосторонню допомогу держави G7 та G20. Для України важливо, щоб максимально були дотримані наступні пріоритети:
Кошти потрібні вже зараз, про умови (як це було по траншах МВФ чи макрофінансовій допомозі від ЄС) не йдеться. Бо коли для покриття дефіциту доводиться друкувати гривню — це останнє, що варто робити.
Ще один тип поточної допомоги, спрямований на приватний сектор, який Україна має просити у світу — гарантії розвинених держав по торговому фінансуванню, щоб українські компанії могли продовжувати операції, і контрагенти не відмовлялися від співпраці із ними.
3. План Брюсселю/План Маршалла/Build Back Better — довгострокові плани відновлення України. Оцінки вартості відбудови просто вражають, це сотні мільярдів євро. Кілька річних ВВП України зразка 2021. В цьому процесі найбільш ключове те, що він має (в ідеалі) відбуватися паралельно та у зв’язці із отриманням статуса кандидата, а потім члена ЄС. Перспектива членства автоматично запускає ряд реформ, відкриває доступ до фондів ЄС, на додачу до базового «Трастового фонду солідарності ЄС» або іншого, який буде обрано інституцією для фінансування відбудови України. Це потягне за собою також принципи відбудови — зелена економіка, децентралізація, прозорість і т.п.
Читайте также:

Кирилл Шевченко Банковская система работает стабильно. Почему это не чудо и что будет дальше?
Вже з’явилися принципи уряду та план, озвучений Юлією Свириденко, вже опублікували блюпринт економісти на чолі з Городніченко. Це все лише початок дискусії, як підійти до найбільш масштабної відбудови в Європі з часів другої світової, і таких спроб буде багато.
Головне, щоб ми вистояли и вигнали росіян із своєї землі.
Присоединяйтесь к нам в соцсетях Facebook, Telegram и Instagram.