Там, де не чути сирен: як Закарпаття приймає евакуйованих і мобілізується на війну

Від початку нападу військ Росії на Україну до Закарпаття прибуло понад 40 тисяч людей.
Частина українців, які намагаються виїхати до сусідніх Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії, стоять у чергах на КПП по 12 годин.
В області працює багато волонтерів. Місцеві зносять до пунктів збору одяг, засоби гігієни, подушки, ковдри, техніку, плетуть маскувальні сітки. Зібране розподіляють між переселенцями, частину відправляють на передову.
В обласній військовій адміністрації зобов'язали усіх переселенців-чоловіків віком від 18 до 60 років терміново встати на військовий облік або вступити до лав тероброни.
"На Закарпатье все спокойно"
У прикордонному Закарпатті поки що жодного разу не лунали сирени, жителям області не доводилося спускатися в укриття.
Цього недільного ранку вулиці тутешніх міст не надто відрізняються від вулиць довоєнного часу. Проте людей тут відчутно побільшало.
За 4 дні повномасштабної війни до області з'їхалися понад 40 тисяч людей.
Хтось розгублено сидить на лавці з наплічником, намагаючись орендувати квартиру, хтось телефонує близьким зі словами "я тут, на Закарпатье все спокойно", хтось просто гуляє містом з налитими сльозами очима.
Є й ті, хто спокійно куштує на терасах фірмову закарпатську каву з тістечком.
На вулицях міст майже не чутно відомого закарпатського діалекту. Багато місцевих пішли працювати волонтерами.
Чоловіки - до військкоматів

Голова Закарпатської військової адміністрації заявив: усі чоловіки-переселенці віком від 18 до 60 років мають прийти до центру комплектування й негайно стати на облік.
"Ми надаємо притулок Вашим жінкам, матерям та дітям. Захищати ж їх буде кожен, хто несе службу у складі бригади ТрО нашого регіону", - заявив Віктор Микита.
Водночас керівник пресслужби Закарпатського обласного територіального центру комплектування у коментарі ВВС News Україна повідомив: "Ми відчуваємо максимальну віддачу від місцевих, у нас черги, ми беремо в чоловіків номери телефонів і відправляємо додому. Ми не справляємося з такою кількістю охочих".
Андрій Акімов каже, що чоловіки-переселенці також звертаються, але не так активно.

Деякі жителі області ставляться до приїжджих чоловіків з пересторогою. Родинам з чоловіками важче орендувати квартиру. У чатах, де закарпатці пропонують переселенцям житло, не рідко можна зустріти пропозицію з приміткою "лише мама з дітьми". Схоже, орендодавці бояться "прихистити" диверсантів.
Співробітники СБУ твердять, що одного з них затримали у суботу, коли той фотографував об'єкти критичної інфраструктури і передавав росіянам. У Службі безпеки твердять, що при собі чоловік мав готівку в рублях та картки російських банків. В області начебто оселився нещодавно, орендував житло у прикордонній Берегівщині.
"Виявляємо диверсантів, агентів спецслужб РФ та поплічників ворога, захищаємо кібер- та інформаційний простір, спростовуємо фейки. Усі співробітники СБУ - від контррозвідки до кіберфахівців - зараз 24/7 захищають Україну", - повідомила речниця СБУ в Закарпатській області Ванда Мільо.
Волонтерський осередок
Допомогу від жителів області збирають у волонтерських центрах. Тут сортують зібране і розподіляють, частину відправляють на передову.
"Зараз найбільше потрібні ліки, телефони, матраци та каримати", - розповіла волонтерка Катерина Легерда.
А от крові поки що достатньо.
"Шановні краяни! Дякуємо всім і кожному, хто здав кров. Наразі достатньо крові усіх груп", -повідомили в Закарпатському обласному центрі переливання крові.
Закарпатці також готують "коктейлі Молотова" і плетуть маскувальні сітки.
Ресторатори Ужгорода об'єдналися й готують безкоштовні обіди, а аніматори розважають дітей на пунктах пропуску біля кордону.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!