Країни Балтії та Польща запустили 4 статтю НАТО через напад на Україну
Держави вимагають від Альянсу відреагувати, почавши консультації.

Країни східного флангу НАТО, Польща, Литва, Латвія та Естонія ініціювали консультації в рамках статті 4 Статуту НАТО, щоб обговорити зміцнення Альянсу та його оборонні плани через напад Росії на Україну. Про це повідомяє "Голос Америки". Стаття 4 Статуту Альянсу передбачає проведення консультацій у разі загрози для когось із союзників, або коли хтось із них вважає, що існує загроза для їхньої територіальної цілісності.
"Сторони консультуватимуться один з одним щоразу, коли, на думку будь-якої з них, територіальна цілісність, політична незалежність або безпека будь-якої із сторін перебувають під загрозою", — йдеться у статті 4 Північноатлантичного договору.
Водночас прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас назвала російське вторгнення "загрозою для світу та всіх країн НАТО" і закликала зробити додаткові кроки зі зміцнення оборони союзників по НАТО.
На сайті Альянсу говориться, що стаття 4 застосовувалася шість разів з моменту утворення Альянсу в 1949 році, останній раз - Туреччиною в лютому 2020 року після того, як десятки турецьких солдатів були вбиті внаслідок нападу сирійських урядових сил на контрольовані опозицією райони північної Сирії. .
Туреччина застосовувала відповідну статтю ще чотири рази: у 2015 році, щоб поінформувати альянс про свою відповідь на терористичні атаки в країні; двічі у 2012 році після того, як турецький військовий літак був збитий на півночі Сирії та після того, як турецькі мирні жителі були вбиті через сирійські обстріли; у 2003 році, коли вона звернулася за допомогою до альянсу для захисту свого населення від будь-яких наслідків війни у сусідньому Іраку.
У двох із цих випадків НАТО відповіла військовою допомогою, відправивши ракетні батареї Patriot для захисту від атак Сирії в 2012 році та відправивши авіаційні та ракетні батареї до південно-східної Туреччини вздовж кордону з Іраком у 2003 році.
Польща застосувала статтю 4 у 2014 році після попередньої російської агресії в Україні, аби визначитися зі спільною протидією Росії у разі наступу.