"Перспективи похмурі". Світовий банк дав прогноз на 2022

Перспективи світової економіки цього року є "похмурими", заявив голова Світового банку Девід Малпасс. Причини - наслідки пандемії коронавірусу, особливо відчутні у бідних країнах.
За прогнозами Світового банку, зростання глобальної економіки цього року уповільниться до 4,1% із 5,5% у 2021 році.
Нові штами коронавірусу і надалі ширяться планетою, уряди згортають програми підтримки через стрибок інфляції, а попит, що відновився після карантинних обмежень і локдаунів, спадає.
Але найбільше занепокоєння, каже пан Малпасс, викликає дедалі більша нерівність у світі.
"Перспектива для слабших країн - відкочуватися далі і далі назад. І це створює небезпеку", - заявив він у коментарі ВВС.
У банку прогнозують, що до 2023 року розвинені країни надолужать уповільнення за роки пандемії, а їхні економіки вийдуть на докоронавірусний рівень.
Проте у країнах, що розвиваються, економічне зростання буде на 4% меншим, ніж до того, як розпочалася пандемія.

Пропустити подкаст і продовжити подкаст

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти
Випуски
Кінець подкаст
За словами голови Світового банку саме багаті країни, що запроваджували масштабні програми допомоги під час пандемії, відповідають за розгортання інфляційних процесів у світі.
Нині уряди багатьох розвинених країн, передусім США, планують підвищити кредитні ставки. Проте, каже Девід Малпасс, зростання вартості запозичень погано відіб'ється на бідніших країнах.
"Проблема із підвищенням ставок полягає в тому, що це шкодить тим, хто залежить від плаваючого курсу", - каже пан Малпасс. При цьому пояснює, що зазвичай це країни, що розвиваються, нові бізнеси.
За оцінками Світового банку, у 2021 році світові економіки вийшли із найкращими післякризовими показниками за останні 80 років - від часів Другої світової війни.
Проте це зростання значно уповільниться цього року через поширення нових штамів коронавірусу та зростання цін - особливо на харчі та енергоносії. У світових масштабах нинішня інфляція є найвищою від кризового 2008 року.
Вже у другій половині 2021 року уповільнення було швидшим, ніж очікували у Світовому банку. А у 2032 воно, швидше за все, триватиме, - наступного року світова економіка зросте лише на 3,2%.
"Реальність полягає у тому, що коронавірус та карантини і надалі мають величезну ціну, - заявив Девід Малпасс. - Перспективи просто похмурі".
За розрахунками Світового банку, відчутне уповільнення очікує провідні економіки світу. У США зростання уповільниться із 5,6% у 2021 до 3,7% у 2022.
У Китаї гальмування буде ще більшим - із 8% до 5,1%.
В країнах єврозони - із 5,2% за минулий рік до 4,2% цього року.
За попередніми розрахунками, у 2021 році економіка України зросла на 3,2%, що відчутно менше тих очікувань, які були на початку минулого року. У бюджет тоді заклали зростання у 4,6%.
На 2022 рік заклали зростання у 3,8% при інфляції у 6,2%. Проте експерти, навіть близькі до влади, вже прогнозують, що як і цього року зростання цін може перевищити 10%, а ціни на харчі можуть зрости на понад 20%.
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!