В Казахстані почалися нові сутички мітингарів і поліції
Силовики в Алмати застосовують спецзасоби.

У колишній столиці Казахстану, місті Алмати, 5 січня продовжилися масові протести і сутички мітингарів із правоохоронцями.
Поліція перешкоджає руху протестувальників і застосовує спецзасоби. Було чути вибухи світлошумових гранат, пише "Інтерфакс-Україна" з посиланням на казахське бюро.
"Протестувальники в Алмати побили двох поліцейських, силовики відступають, але продовжують при цьому застосовувати спецзасоби", – передав кореспондент "Інтерфакс-Казахстан" близько 10 ранку за Києвом.
В Алмати з поки невстановленої причини загорілися військові авто, передає канал NEXTA live.
Надзвичайний стан у коменданстьку годину в Алмати було введено учора указом президента. В місті обмежено пересування громадян, але офіційних розʼяснень, що саме дозволено і заборонено, поки нема, пише "Інформбюро".
В Актобі мітингарі штурмували орган місцевого самоврядування – акімат. В Усть-Каменогорську біля акімпту відбулися сутички.
Забастовка триває і на найбільшому в Казахстані нафтородовищі Тенгіз.
За час протестів у лікарні Алмати звернулися 190 людей, які постраждали в ході мітингів. Із них 137 – силовики.
Протести в Казахстані. Хронологія подій
Протести в Казахстані спалахнули 2 січня на тлі підвищення після Нового року ціни на зріджений газ для автомобілів. Саме це паливо використовує більшість мешканців заходу країни, де газ і видобувають. Вартість газу на АЗС підскочила удвічі – з 55-60 тенге за літр до 120 тенге (десь 7,5 грн).
Мітинги з вимогою знизити ціни почалися в кількох населених пунктах на заході Казахстану, в тому числі у місті Жанаозен, де у 2011 році поліція застосувала вогнепальну зброю для розгону акції протесту.
Учасники акцій вимагали зниження вартості газу на АЗС удвічі, а також усунення дефіциту цього палива. Місцева влада заявила протестувальникам, що їхні зібрання незаконні, бо про них попередньо не повідомляли. Міненерго країни тим часом сказало, що здорожчання викликане тим, що виробники зрідженого газу перейшли на реалізацію через електронні торги, що нібито й підвищило вартість.
Протести за один день не припинилися і місцями тривали і вночі. Найбільший мітинг зібрався в Актау; за словами очевидців, вдень 3 січня там одночасно протестували кілька тисяч людей. Серед їхніх вимог з'явилися й політичні. Люди скандували "Уряд у відставку" та "Старий, іди", вимагаючи від Нурсултана Назарбаєва остаточно піти з політики.
4 січня в Актау відправили урядову комісію для "пошуку рішення проблеми в інтересах стабільності країни". Мітинги поширилися на інші населені пункти. В уряді Казахстану погодились розслідувати дії АЗС на предмет цінової змови. Ціну вирішили знизити до 50 тенге за літр.
В Алмати увечері 4 січня трапилися сутички протестувальників і силовиків. Президент оголосив у місті комендантську годину та надзвичайний стан. У результаті після масових зіткнень мітингарів із силовиками уряд Казахстану пішов у відставку.
5 січня в МВД повідомили, що в Казахстані під час масових протестів за порушення громадського порядку затримали понад 200 людей. Постраждали 95 співробітників органів внутрішніх справ, ушкоджено 37 службових автомобілів.